top of page

KOŽNÍ MIKROBIOM A AKNÉ

mikrobiom.jpg
mikrobiom.png

Co je to mikrobiom

Každý z nás hostí bakterie, kvasinky, houby, viry, roztoče i jejich geny – ty tvoří náš mikrobiom (mikroflóra). Většina napomáhá normálním fyziologickým pochodům těla. Zdravý člověk má průměrně 90 bilionů mikroskopických organismů v i na těle. Přitom tělních buněk je zhruba 10x méně.

Velmi důležité zastoupení mikroorganismů je především v našich střevech a na pokožce. Střevní bakterie ovlivňují vzhled naší pokožky, správné trávení, reakci na léčbu antibiotiky, ale i funkci nervové soustavy. Během let se mezi koloniemi bakterií a člověkem vyvinul symbiotický vztah a je tak pro člověka v mnohém užitečný.

Kožní mikrobiom

Nejhustěji osídlené teritorium je právě kůže. Některé výzkumy odhalily 182 druhů bakterií a 8% z nich zatím neznámých. Většina sídlí v kožních buňkách v blízkosti mazových a potních žláz – zde je dostatečná výživa.  Mikroorganismy osidlují nejen povrch kůže, ale i hlubší vrstvy epidermis a dokonce i dermis. Kožní mikrobiom působí jako ochranný štít proti vnějšímu nežádoucímu prostředí a na jeho složení a schopnosti bariérové funkce má vliv vnější, ale i vnitřní faktory těla.

Vznik akné

Lidský mikrobiom na kůži hraje velice důležitou roli v  ochraně zdraví a nemoci kůže. Kůže je osídlena nepatogenními komenzálními (příživník, který neškodí) mikroorganizmy, které jsou důležité pro udržování imunitního systému a ochrany proti škodlivým - patogenním organizmům.

 

Narušením rovnováhy může dojít k….

 

Akné je neinfekční onemocnění, které vyplývá ze změn a nerovnováhy v mikrobiomu kůže. S jeho rozvojem je spojen komenzální mikrob Propionbacterium acnes, který se při mikrobiomové nerovnováze (disbióza) podílí na zánětlivých reakcích. Ucpe-li se mazový folikul při nadměrné sekreci mazu (mastná pokožka), P. acnes se přemnoží a dochází k nerovnováze, která potencuje imunitu (zánět), zničení buněk folikulu a vznik jizvy.

(doc. MUDr. Jarmila Rulcová, Česká Dermatovenerologie)

www.mikrobiom-cms.cz

Depositphotos_147501249_XL.jpg
Kroky v ošetření pleti, jako je úprava mazotoku, čištění a podpora rovnováhy kožního mikrobiomu jsou základním účinným postupem pro zlepšení pleti.
Kosmetika značky CLAIRISINE má všechny přípravky
pro kompletní ošetření pleti trpící akné.
bottom of page