top of page

POZOR NA PŘÍLIŠNÉ ČIŠTĚNÍ

Depositphotos_334246890_XL.jpg

Co možná nevíte o mikrobiomu a “tekutině budoucnosti“ kyselině hyaluronové

 

Kyselina hyaluronová (HA) byla poprvé objevena v roce 1934 ve sklivci hovězího oka. Od té doby byla nalezena v mnoha dalších tělních tekutinách jako je kloubní výplň, mezibuněčná vrstva v pokožce, v kohoutích hřebíncích a také např. v mikroorganizmech řádu Streptococcus.

Molekula HA je tvořena opakujícími se disacharidovými jednotkami, je to vlastně lineární polysacharid přírodního původu čili prebiotikum, potrava pro žádoucí mikroorganizmy, které jsou součástí našeho mikrobiomu.

Výzkumníci z Contipro a.s. a VUT v Brně ve studii „Vliv běžných kosmetických polysacharidů na obnovu kožního mikrobiomu po vyčištění pleti“ zjistili, že po velmi důkladném čištění pokožky kosmetickými přípravky se významně snížilo množství Staphylococcus epidermis a Cutibacterium acnes na pokožce obličeje, které se zde vyskytují nejčastěji a zároveň došlo k narušení rovnováhy mezi těmito mikroorganizmy. Porušení rovnováhy ve prospěch C. acnes může vést k rozvoji akné.

Po aplikaci HA v kosmetickém přípravku došlo k velmi rychlému obnovení celkového množství mikroorganizmů i k obnovení rovnováhy v mikrobiomu.

Prezentováno na Odborném kosmetologickém semináři, Valeč, říjen 2022

 

Tyto poznatky dokumentují i názory mnoha kosmetických profesionálů, že přílišné a časté čištění pleti i u aknózní pleti není prospěšné. Zároveň je doloženo, že aplikace jakéhokoliv kosmetického přípravku s obsahem prebiotik (HA, galaktosacharidy, inulin a jiné polysacharidy) je pro obnovení rovnováhy pokožky nezbytné.

V našich kosmetických přípravcích využíváme HA v různých molekulových hmotnostech v kombinaci s mléčnými sacharidy (galaktosacharidy) v kozí syrovátce i mléku již mnoho let.

bottom of page